Emmy Awards

Neil Patrick HarrisNeil Patrick Harris will add another awards show to his resume this year with news that he is hosting the Emmys.

The How I Met Your Mother actor will take charge of the 65th Primetime Emmy Awards this year to go with the Tony Awards ceremony he is already confirmed to host.

It will be the second time Harris has hosted the Emmys.

“I couldn’t be more honoured and excited to be hosting this year’s Emmy Awards,” Harris said. Continue reading »

Sunday night’s screening on the 64th Annual Primetime Emmy Awards drew a sizable audience for CTV.

The ceremony from Los Angeles drew 2.4m viewers on Sunday evening, a figure up 2% in total viewers on last year.

The Emmys were also the most watched program of the night in terms of total viewers. Continue reading »

The 64th Annual Primetime Emmy Awards took place in Los Angeles last night with host Jimmy Kimmel.

Below is the full list of nominees and winners from the biggest night in television. Continue reading »

8:00pm – Sunday, September 23 on CTV

Host Jimmy Kimmel is joined by presenters Melissa Mccarthy, Jon Cryer, Tina Fey, Louis C.K., Jim Parsons, Amy Poehler, Ricky Gervais, Ginnifer Goodwin, Mindy Kaling, and more to honour the best of the small screen at THE 64TH PRIMETIME EMMY AWARDS live from the Nokia Theatre in downtown Los Angeles.

Here are the nominations for the 2012 Emmy Awards to be held in September. Continue reading »

Here is the complete list of winners and nominees from the 39th Daytime Emmy Awards.

Outstanding Drama Series
All My Children (ABC)
Days of Our Lives (NBC)
General Hospital (ABC) – WINNER
The Young and the Restless (CBS)

Outstanding Children’s Animated Programme
Curious George (PBS)
Kung Fu Panda: Legends of Awesomeness (Nickelodeon)
Peep & The Big Wide World (American Public Television)
Penguins of Madagscar (Nickelodeon) – WINNER
Sid the Science Kid (PBS)
SpongeBob SquarePants (NIckelodeon)

Outstanding Children’s Series
Biz Kid$ (PBS)
Born to Explore with Richard Wiese (Syndicated)
The Electric Company (PBS) – WINNER (TIE)
Everyday Health (Syndicated)
Jack Hanna’s Into the Wild (Syndicated) – WINNER (TIE)

Outstanding Commercial
Just Dance 3/Jersey Shore (MTV)
MiO/The Seven (MTV) – WINNER

Outstanding Culinary Programme
Bobby Flay’s Barbecue Addiction (Food Network) – WINNER
Giada At Home (Food Network)
Guy’s Big Bite (Food Network)
Sandwich King (Food Network)

Outstanding Game/Audience Participation Show
BrainSurge (Nickelodeon)
Cash Cab (Discovery Channel)
Jeopardy! (Syndicated)
Let’s Make A Deal (CBS) – WINNER
Wheel of Fortune (Syndicated)
Who Wants To Be A Millionaire (Syndicated)

Outstanding Legal/Courtroom Programme
America’s Court with Judge Ross (Syndicated)
Judge Joe Brown (Syndicated)
Last Shot with Judge Gunn (Syndicated) – WINNER
We the People with Gloria Allred (Syndicated)

Outstanding Lifestyle Programme
Cars.TV (Cars.TV) – WINNER
Chop Cut Rebuild (SPEED)
The Martha Stewart Show (Hallmark)
My Generation (PBS)
Rough Cut (PBS)

Outstanding Morning Programme
Good Morning America (ABC)
Today Show (NBC) – WINNER

New Approaches – Daytime Entertainment
The Ellen DeGeneres Show (Syndicated)
Take This Lollipop (www.takethislollipop.com) – WINNER
The Clarence Update – The Bold and the Beautiful (CBS)
Today Show (NBC)

New Approaches – Daytime Children’s
Cyberchase (PBS)
Design Squad (PBS) – WINNER
Fizzy’s Lunch Lab (PBS)
Noah Comprende (PBS)

Outstanding Pre-School Children’s Series
3rd & Bird! (Disney Channel)
Sesame Street (PBS) – WINNER
Super WHY! (PBS)
The Wonder Pets! (Nickelodeon)
Yo Gabba Gabba! (Nickelodeon)

Outstanding Promotional Announcement – Episodic
Disney XD: I’m In The Band Flipbook (Disney XD)
Disney XD: Pair of Kings Flipbook (Disney XD)
Dr Phil: “The Anthonys” Campaign (Syndicated)
General Hospital: “Brenda Wedding” & “Kidnapping” (ABC) – WINNER
Jeopardy!: The IBM Challenge (Syndicated)
Today: The Royal Wedding (NBC)

Outstanding Promotional Announcement – Institutional
The Ellen DeGeneres Show: Promises (Syndicated) – WINNER
The Ellen DeGeneres Show: You Never Know (Syndicated)
PBS Be More – Marker Moments (PBS)
PBS KIDS “What If?” (PBS)

Outstanding Special Class Animated Programme
Fanboy and Chum Chum (Nickelodeon)
Transformers: Prime (The HUB) – WINNER

Outstanding Special Class Series
Ask This Old House (PBS)
Made (MTV)
Pop Up Video (VH1)
Quiet Campus (MTVU)
Sanjay Gupta, MD (CNN)
Super Soul Sunday (OWN: Oprah Winfrey Network) – WINNER

Outstanding Special Class Special
30 Years From Here (here! TV)
Joni Show: Holocaust: Horror to Hope (Daystar Television Network)
President Obama’s 2011 Race To The Top Commencement Challenge (MTV 2)
Style Exposed: Baring It All (The Style Network) – WINNER
Style Exposed: Sperm Donor (The Style Network)
Thanksgiving Live! (Food Network)

Outstanding Talk Show – Entertainment
The Ellen DeGeneres Show (Syndicated)
Live with Regis and Kelly (Syndicated) – WINNER
The Talk (CBS)
The View (ABC)

Outstanding Talk Show – Informative
Anderson (Syndicated)
The Dr. Oz Show (Syndicated) – WINNER
The Doctors (Syndicated)

Outstanding Lead Actress in a Drama Series
Crystal Chappell – Dr Carly Manning in Days of Our Lives (NBC)
Debbi Morgan – Angie Hubbard in All My Children (ABC)
Erika Slezak – Viki Lord in One Life To Live (ABC)
Heather Tom – Katie Logan Spencer in The Bold and the Beautiful (CBS) – WINNER
Laura Wright – Carly Corinthos Jacks in General Hospital (ABC)

Outstanding Lead Actor in a Drama Series
Maurice Benard – Michael ‘Sonny’ Corinthos, Jr in General Hospital (ABC)
Anthony Geary – Luke Spencer in General Hospital (ABC) – WINNER
John McCook – Eric Forrester in The Bold and the Beautiful (CBS)
Darnell Williams – Jesse Hubbard in All My Children (ABC)
Robert S Woods – Bo Buchanan in One Life To Live (ABC)

Outstanding Supporting Actress in a Drama Series
Melissa Claire Egan – Annie Chandler in All My Children (ABC)
Genie Francis – Genevieve Atkinson in The Young and the Restless (ABC)
Nancy Lee Grahn – Alexis Davis in General Hospital (ABC) – WINNER
Elizabeth Hendrickson – Chloe Mitchell in The Young and the Restless (CBS)
Rebecca Herbst – Elizabeth Webber in General Hospital (ABC)

Outstanding Supporting Actor in a Drama Series
Bradford anderson – Damien Spinelli in General Hospital (ABC)
Matthew Ashford – Jack Deveraux in Days of Our Lives (NBC)
Sean Blakemore – Shawn Butler in General Hospital (ABC)
Jonathan Jackson – Lucky Spencer in General Hospital (ABC) – WINNER
Jason Thompson – Patrick Drake in General Hospital (ABC)

Outstanding Younger Actress in a Drama Series
Molly Burnett – Melanie Layton in Days of Our Lives (NBC)
Shelley Hennig – Stephanie Johnson in Days of Our Lives (NBC)
Christel Khalil – Lily Winters in The Young and the Restless (CBS) – WINNER
Jacqueline Macinnes Wood – Steffy Forrester in The Bold and the Beautiful (CBS)

Outstanding Younger Actor in a Drama Series
Eddie Alderson – Matthew Buchanan in One Life To Live (ABC)
Chad Duell – Michael Corinthos in General Hospital (ABC)
Chandler Massey – Will Horton in Days of Our Lives (NBC) – WINNER
Nathan Parsons – Ethan Lovett in General Hospital (ABC)

Outstanding Game Show Host
Ben Bailey – Cash Cab (Discovery Channel)
Todd Newton – Family Game Night (The HUB) – WINNER
Wayne Brady – Let’s Make A Deal (CBS)
Meredith Vieira – Who Wants To Be A Millionaire (Syndicated)

Outstanding Lifestyle/Culinary Host
Giada De Laurentiis – Giada At Home (Food Network)
Rick Bayless – Mexico One Plate at a Time with Rick Bayless (PBS)
Nate Berkus – The Nate Berkus Show (Syndicated)
Paula Deen – Paula’s Best Dishes (Food Network)
Sandra Lee – Semi-Homemade Cookie with Sandra Lee (Food Network) – WINNER

Outstanding Performer in a Children’s Series
Dakota Goyo – Josh in R.L. Stine’s The Haunting Hour The Series (The HUB)
Leslie Carrara-Rudolph – Abby Cadaby in Sesame Street (PBS)
Kevin Clash – Elmo in Sesame Street (PBS) – WINNER
Caroll Spinney – Big Bird in Sesame Street (PBS)

Outstanding Performer in an Animated Programme
June Foray – Mrs Cauldron in The Garfield Show (Cartoon Network) – WINNER
James Hong – Mr Ping in Kung Fu Panda: Legends of Awesomeness (Nickelodeon)
Jeff Bennett – Kowalski in Penguins of Madagascar (Nickelodeon)
Rodger Bumpass – Squidward in SpongeBob SquarePants

Outstanding Talk Show Host
Anderson Cooper – Anderson (Syndicated)
Dr Mehmet Oz – The Dr Oz Show (Syndicated)
Regis Philbin and Kelly Ripa – Live with Regis and Kelly (Syndicated) – WINNER
Rachael Ray – Rachael Ray (Syndicated)
Dr Lisa Masterson, Jillian Michaels, Dr Andrew Ordon, Dr Jim Sears, Dr Travis Stork and Wendy Walsh – The Doctors (Syndicated)

Outstanding Achievement in Art Direction/Set Direction/Scenic Design for a Drama Series
All My Children (ABC)
The Bold and the Beautiful (CBS) – WINNER
Days of Our Lives (NBC)
General Hospital (ABC)

Outstanding Casting Director for a Drama Series
Marnie Saitta – Days of Our Lives (NBC)
Mark Teschner – General Hospital (ABC) – WINNER
Camille St. Cyr – The Young and the Restless (CBS)

Outstanding Achievement in Costume Design for a Drama Series
All My Children (ABC)
General Hospital (ABC) – WINNER
One Life To Live (ABC)

Outstanding Drama Series Directing Team
The Bold and the Beautiful (CBS)
General Hospital (ABC) – WINNER
One Life To Live (ABC)
The Young and the Restless (CBS)

Outstanding Drama Series Writing Team
All My Children (ABC)
Days of Our Lives (NBC) – WINNER
General Hospital (ABC)
The Young and the Restless (CBS)

Outstanding Achievement in Hairstyling for a Drama Series
The Bold and the Beautiful (CBS) – WINNER
Days of Our Lives (NBC)
General Hospital (ABC)
The Young and the Restless (CBS)

Outstanding Achievement in Lighting Direction for a Drama Series
The Bold and the Beautiful (CBS)
Days of Our Lives (NBC)
One Life To Live (ABC) – WINNER
The Young and the Restless (CBS)

Outstanding Achievement in Live & Direct To Tape Sound Mixing for a Drama Series
All My Children (ABC) – WINNER
The Bold and the Beautiful (CBS)
One LIfe To Live (ABC)
The Young and the Restless (CBS)

Outstanding Achievement in Makeup for a Drama Series
Days of Our Lives (NBC) – WINNER
General Hospital (ABC)
One Life To Live (ABC)
The Young and the Restless (CBS)

Outstanding Achievement In Multiple Camera Editing for a Drama Series
All My Children (ABC) – WINNER
The Bold and the Beautiful (CBS)
Days Of Our Lives (NBC)
One Life To Live (ABC)
The Young and the Restless (CBS)

Outstanding Achievement in Music Direction and Composition for a Drama Series
All My Children (ABC)
The Bold and the Beautiful (CBS)
One Life To Live (ABC)
The Young and the Restless (CBS) – WINNER

Outstanding Original Song for a Drama Series
‘Dust’ – General Hospital (ABC) – WINNER
‘One Life’ – One Life To Live (ABC)
‘Our Time Will Come’ – The Young and the Restless (CBS)
‘(I Need To) Find My Way Back Home’ – The Young and the Restless (CBS)

Outstanding Achievement in Technical Direction/Electronic Camera/Video Control for a Drama Series
All My Children (ABC)
Days of Our Lives (NBC)
General Hospital (ABC) – WINNER
The Young and the Restless (CBS)

Outstanding Achievement in Art Direction/Set Decoration/Scenic Design
The Ellen DeGeneres Show (Syndicated)
The Fresh Beat Band (Nickelodeon)
The Nate Berkus Show (Syndicated) – WINNER
Sesame Street (PBS)

Outstanding Achievement in Costume Design/Styling
The Ellen DeGeneres Show (Syndicated)
The Fresh Beat Band (Nickelodeon) – WINNER
R. L. Stine’s The Haunting Hour The Series (The HUB)
Sesame Street (PBS)
Yo Gabba Gabba! (Nickelodeon)

Outstanding Directing In An Animated Programme
Kung Fu Panda: Legends of Awesomeness (Nickelodeon)
Penguins of Madagascar (Nickelodeon) – WINNER
SpongeBob SquarePants (NIckelodeon)
Transformers: Prime (The HUB)

Outstanding Directing in a Children’s Series
Design Squad (PBS)
The Electric Company (PBS)
R.L. Stine’s The Haunting Hour The Series (The HUB)
Sesame Street (PBS) – WINNER

Outstanding Directing in a Lifestyle/Culinary Programme
America’s Test Kitchen (PBS) – WINNER
Cook’s County (PBS)
Giada At Home (Food Network)
Mexico One Plate at a Time with Rick Bayless (PBS)
This New House (DIY)

Outstanding Directing in a Talk Show/Morning Programme
Anderson (Syndicated)
The Ellen DeGeneres Show (Syndicated)
The Oprah Winfrey Show (Syndicated)
Today Show (NBC) – WINNER
The View (ABC)

Outstanding Achievement in Hairstyling
The Fresh Beat Band (Nickelodeon) – WINNER
Rachael Ray (Syndicated)
The Talk (CBS)
The Wendy Williams (Syndicated)

Outstanding Achievement In Lighting Direction
The Ellen DeGeneres Show (Syndicated) – WINNER
The Oprah Winfrey Show (Syndicated)
Rachael Ray (Syndicated)
Sesame Street (PBS)
The View (ABC)

Outstanding Achievement in Live & Direct To Tape Sound Mixing
The Ellen DeGeneres Show (Syndicated)
The Oprah Winfrey Show (Syndicated) – WINNER
Today Show (NBC)
The View (ABC)

Outstanding Achievement in Makeup
Green Screen Adventures (MeTV) – WINNER
R. L. Stine’s The Haunting Hour The Series (The HUB)
Semi-Homemade Cooking with Sandra Lee (Food Network)
The Talk (CBS)
The View (ABC)

Outstanding Achievement in Main Title and Graphic Design
Big Morning Buzz Live (VH1) – WINNER
Dr Phil (Syndicated)
The Fresh Beat Band (Nickelodeon)
Joni Show: Holocaust: Horror to Hope (Daystar Television Network)
Superbook (CBN)
Today Show (NBC)

Outstanding Achivement in Multiple Camera Editing
Dr Phil (Syndicated)
The Ellen DeGeneres Show (Syndicated)
Giada At Home (Food Network)
The Oprah Winfrey Show (Syndicated)
Sesame Street (PBS) – WINNER

Outstanding Achivement in Music Direction and Composition
Curious George (PBS)
Penguins of Madagascar (Nickelodeon)
T.U.F.F. Puppy (Nickelodeon)
The Wonder Pets! (Nickelodeon) – WINNER

Outstanding Original Song – Children’s and Animation
‘Todos Juntos Finale Song’ – Dora The Explorer (Nickelodeon)
‘Becoming Popular (The Pony Every Pony Should Know)’ – My Little Pony Friendship is Magic (The HUB)
‘May The Best Pet Win’ – My Little Pony Friendship Is Magic (The HUB)
‘Off The Clock’ – Penguins of Madagascar (Nickelodeon)
‘In The Happy Little Land of Hoboken Surprise’ – Penguins of Madagascar (Nickelodeon) – WINNER
‘Don’t Give Up’ – Sesame Street (PBS)

Outstanding Original Song
‘Jolly Dream Pirates’ – 85th Annual Macy’s Thanksgiving Day Parade (NBC)
‘(Won’t You) Join Our Parade’ – 85th Annual Macy’s Thanksgiving Day Parade (NBC) – WINNER

Outstanding Achievement In Single Camera Editing
Biz Kid$ (PBS)
The Electric Company (PBS) – WINNER
R. L. Stine’s The Haunting Hour The Series (The HUB)
Surf’s Up For Dogs: The Making of the World’s Longest and Heaviest Float (Syndicated)

Outstanding Achievement in Single Camera Photography (Film or Electronic)
The Electric Company (PBS)
Equitrekking (PBS) – WINNER
Giada At Home (Food Network)
R. L. Stine’s The Haunting Hour The Series (The HUB)
Travelscope (PBS)

Outstanding Achievement in Sound Editing – Live Action
Biz Kid$ (PBS)
The Electric Company (PBS)
The Fresh Beat Band (Nickelodeon)
Sesame Street (PBS) – WINNER
This New House (DIY)

Outstanding Achievement in Sound Mixing – Live Action
Disney Parks Christmas Day Parade (ABC)
The Fresh Beat Band (Nickelodeon)
Joni Show: Joni and the Daystar Singers Christmas Special (Daystar Television Network)
Sesame Street (PBS) – WINNER
Travelscope (PBS)

Outstanding Special Class Directing
85th Annual Macy’s Thanksgiving Parade (NBC) – WINNER
Disney Parks Christmas Day Parade (ABC)
Sesame Street: Todos juntos contra el hambre (All together against hunger) (PBS)
Travelscope (PBS)

Outstanding Special Class Writing
85th Annual Macy’s Thanksgiving Day Parade (NBC)
The Ellen DeGeneres Show (Syndicated) – WINNER
Pop Up Video (VH1)
Sesame Street: Todos juntos contra el hambre (All together against hunger) (PBS)

Outstanding Achievement in Technical Direction/Electronic Camera/Video Control
Disney Parks Christmas Parade (ABC)
The Ellen DeGeneres Show (Syndicated)
Sesame Street (PBS) – WINNER
The View (ABC)

Outstanding Writing in Animation
The Backyardigans (Nickelodeon)
Kung Fu Panda: Legends of Awesomeness (Nickelodeon)
Martha Speaks (PBS)
Penguins of Madagascar (Nickelodeon)
WordGirl (PBS) – WINNER

Outstanding Writing in a Children’s Series
3rd & Bird! (Disney Channel)
The Electric Company (PBS)
Sesame Street (PBS) – WINNER
Wild Kratts (PBS)
The Wonder Pets! (Nickelodeon)

Outstanding Stunt Coordination
Days Of Our Lives (NBC) – WINNER
General Hospital (ABC)

Outstanding Casting for an Animated Series or Special
Bubble Guppies (Nickelodeon)
Disney Jake and the Never Land Pirates (Disney Channel)
Kung Fu Panda: Legends of Awesomeness (Nickelodeon) – WINNER

Outstanding Special Class Short Format Daytime Programme
The Bay (Blip.tv)
Disney A Poem Is… (Disney Channel)
Nickelodeon’s All Together Now Anti Bullying Campaign: Dora The Explorer Interstitial (NIckelodeon)
The Time I… (Dyslexia) (Disney Channel)
The Time I… (Shoes) (Disney Channel) – WINNER

Outstanding Achievement In Sound Editing – Animation
Hot Wheels Battle Force 5 (Cartoon Network)
Kung Fu Panda: Legends of Awesomeness (Nickelodeon) – WINNER
Penguins of Madagascar (Nickelodeon)
SpongeBob SquarePants (Nickelodeon)
Transformers Prime (The HUB)

Outstanding Achievement In Sound Mixing – Animation
Hot Wheels Battle Force 5 (Cartoon Network)
Kung Fu Panda: Legends of Awesomeness (Nickelodeon)- WINNER
Monster High (Nickelodeon)
Transformers Prime (THe HUB)

AOL Best Viral Video
Kids React

Lifetime Achievement Award
Bill Geddie

 

Surce: Digital Spy

Jimmy Kimmel has been awarded the hosting duties for this year’s 64th Primetime Emmy Awards.

The comedian will take over from Glee’s Jane Lynch, who was in charge of last year’s ceremony.

The awards will take place on September 23rd in Los Angeles’s Nokia Theatre.

“I hope to be able to do for the Emmys this year what Eddie Murphy did for the Oscars,” Kimmel said in a statement.

Source: Hollywood Reporter

And we’re off! The fall television season began with a bang last night when 2.6 million viewers watched the 63rd PRIMETIME EMMY® AWARDS on CTV.  

The EMMYS® was the #1 program of the night with total viewers and in all key adult demos, pulling in strong key adult demo ratings of 8.0 to 8.6 in Toronto, Canada’s largest television market.

The live awards broadcast peaked with 3.3 million viewers at 8:47 p.m. ET as Melissa McCarthy accepted the “Crown” for Outstanding Lead Actress in a Comedy Series, for CTV Two’s MIKE & MOLLY. Overall, nearly 8.2 million Canadians tuned into some or all of the broadcast on CTV.

Last night’s EMMYS® ratings win kicks off CTV and CTV Two’s exciting fall lineup of big-buzz new shows and returning favourites. The evening’s festivities kicked off with more than one million viewers catching the COUNTDOWN TO THE EMMYS® pre-show from 7-8 p.m. ET on CTV, hosted by Steve Jones of THE X FACTOR, which premieres later this week on CTV and CTV Two.

Among this year’s EMMY® winners were first-time winner Melissa McCarthy of CTV Two’s MIKE & MOLLY for Outstanding Lead Actress in a Comedy Series, Jim Parsons of THE BIG BANG THEORY with his second EMMY award win for Outstanding Lead Actor in a Comedy Series and CTV’s THE AMAZING RACE for Outstanding Reality Competition Program.

For more coverage of the 63rd PRIMETIME EMMY® AWARDS tune in to tonight’s ETALK at 7 p.m. ET on CTV for interviews from ETALK’s position on the red carpet and its Canadian exclusive backstage one-on-one room, where L.A. correspondent Jessi Cruickshank interviews many of the night’s top winners, including THE BIG BANG THEORY’s Jim Parsons, MIKE & MOLLY’s Melissa McCarthy and MODERN FAMILY’s Julie Bowen and Ty Burrell. For more EMMYS®  action, don’t miss Cruickshank’s coverage from the HBO after-party with the TV world’s most glamorous stars.

The nominees and winners from the 2011 Primetime Emmy Awards being held currently in Los Angeles.

Winners will be updated as the results are announced.

 

Outstanding Directing for a Comedy Series

Modern Family – Halloween (ABC) – WINNER

Modern Family – Slow Down Your Neighbors (ABC)

30 Rock – Live Show (NBC)

Modern Family – See You Next Fall (ABC)

How I Met Your Mother – Subway Wars (CBS)

 

Outstanding Directing for a Drama Series

Boardwalk Empire – Pilot (HBO) – WINNER

Boardwalk Empire – Anastasia (HBO)

The Borgias – The Poisoned Chalice/The Assassin (Showtime)

The Killing – Pilot (AMC)

Game of Thrones – Winter Is Coming (Pilot) (HBO)

 

Outstanding Directing for a Miniseries, Movie or a Dramatic Special

Mildred Pierce (HBO)

Downton Abbey – Part One (PBS) – WINNER

Carlos (Sundance Channel)

Cinema Verite (HBO)

Too Big To Fail (HBO)

 

Outstanding Directing for a Variety, Music or Comedy Series

The Colbert Report – Episode 6112 (Comedy Central)

Late Show with David Letterman – Show 3333 (CBS)

Saturday Night Live – Host: Justin Timberlake (NBC) – WINNER

The Daily Show with Jon Stewart – Episode 16048 (Comedy Central)

American Idol – Episode 1024/1025A (Fox)

 

Outstanding Lead Actor in a Comedy Series

Matt LeBlanc – Episodes

Jim Parsons – The Big Bang Theory – WINNER

Steve Carell – The Office

Johnny Galecki – The Big Bang Theory

Louis C.K. – Louie

Alec Baldwin – 30 Rock

 

Outstanding Lead Actor in a Drama Series

Steve Buscemi – Boardwalk Empire

Michael C Hall – Dexter

Kyle Chandler – Friday Night Lights – WINNER

Jon Hamm – Mad Men

Hugh Laurie – House

Timothy Olyphant – Justified

 

Outstanding Lead Actor in a Miniseries Or A Movie

Greg Kinnear – The Kennedys

Barry Pepper – The Kennedys – WINNER

Edgar Ramirez – Carlos

William Hurt – Too Big To Fail

Idris Elba – Luther

Laurence Fishburne – Thurgood

 

Outstanding Lead Actress in a Comedy Series

Laura Linney – The Big C

Edie Falco – Nurse Jackie

Amy Poehler – Parks and Recreation

Melissa McCarthy – Mike & Molly – WINNER

Martha Plimpton – Raising Hope

Tina Fey – 30 Rock

 

Outstanding Lead Actress in a Drama Series

Elisabeth Moss – Mad Men

Connie Britton – Friday Night Lights

Mariska Hargitay – Law & Order: Special Victims Unit

Mireille Enos – The Killing

Julianna Margulies – The Good Wife – WINNER

Kathy Bates – Harry’s Law

 

Outstanding Lead Actress in a Miniseries or a Movie

Kate Winslet – Mildred Pierce – WINNER

Elizabeth McGovern – Downton Abbey

Diane Lane – Cinema Verite

Taraji P Henson – Taken From Me: The Tiffany Rubin Story

Jean Marsh – Upstairs Downstairs

 

Outstanding Supporting Actor in a Comedy Series

Jon Cryer – Two and a Half Men

Chris Colfer – Glee

Jesse Tyler Ferguson – Modern Family

Ed O’Neill – Modern Family

Eric Stonestreet – Modern Family

Ty Burrell – Modern Family – WINNER

 

Outstanding Supporting Actor in a Drama Series

John Slattery – Mad Men

Andre Braugher – Men of a Certain Age

Walton Goggins – Justified

Peter Dinklage – Game of Thrones – WINNER

Josh Charles – The Good Wife

Alan Cumming – The Good Wife

 

Outstanding Supporting Actor in a Miniseries or a Movie

Guy Pearce – Mildred Pierce – WINNER

Brian F. O’Byrne – Mildred Pierce

Tom Wilkinson – The Kennedys

Paul Giamatti – Too Big To Fail

James Woods – Too Big To Fail

 

Outstanding Supporting Actress in a Comedy Series

Jane Lynch – Glee

Betty White – Hot In Cleveland

Julie Bowen – Modern Family – WINNER

Kristen Wiig – Saturday Night Live

Jane Krakowski – 30 Rock

Sofia Vergara – Modern Family

 

Outstanding Supporting Actress in a Drama Series

Kelly Macdonald – Boardwalk Empire

Christina Hendricks – Mad Men

Michelle Forbes – The Killing

Archie Panjabi – The Good Wife

Margo Martindale – Justified – WINNER

Christine Baranski – The Good Wife

 

Outstanding Supporting Actress in a Miniseries or a Movie

Evan Rachel Wood – Mildred Pierce

Melissa Leo – Mildred Pierce

Mare Winningham – Mildred Pierce

Maggie Smith – Downton Abbey – WINNER

Eileen Atkins – Upstairs Downstairs

 

Outstanding Comedy Series

Glee (Fox)

Parks and Recreation (NBC)

The Office (NBC)

Modern Family (ABC) – WINNER

30 Rock (NBC)

The Big Bang Theory (CBS)

 

Outstanding Drama Series

Boardwalk Empire (HBO)

The Good Wife (CBS)

Mad Men (AMC) – WINNER

Friday Night Lights (DirecTV)

Dexter (Showtime)

Game of Thrones (HBO)

 

Outstanding Miniseries or Movie

Mildred Pierce (HBO)

Downton Abbey (PBS) – WINNER

The Kennedys (ReelzChannel)

Cinema Verite (HBO)

Too Big To Fail (HBO)

The Pillars of the Earth (Starz)

 

Outstanding Variety, Music or Comedy Series

The Colbert Report (Comedy Central)

Late Night with Jimmy Fallon (NBC)

Saturday Night Live (NBC)

Conan (TBS)

Real Time with Bill Maher (HBO)

The Daily Show with Jon Stewart (Comedy Central) – WINNER

 

Outstanding Reality-Competition Programme

So You Think You Can Dance (Fox)

The Amazing Race (CBS) – WINNER

Project Runway (Lifetime)

American Idol (Fox)

Dancing With The Stars (ABC)

Top Chef (Bravo)

 

Outstanding Reality or Reality-Competition Programme Host

Jeff Probst – Survivor – WINNER

Cat Deeley – So You Think You Can Dance

Phil Keoghan – The Amazing Race

Tom Bergeron – Dancing with the Stars

Ryan Seacrest – American Idol

 

Outstanding Writing for a Comedy Series

Episodes – Episode 107 (Showtime)

The Office – Good-Bye Michael (NBC)

Modern Family – Caught In The Act (ABC) – WINNER

Louie – Poker/Divorce (FX)

30 Rock – Reaganing (NBC)

 

Outstanding Writing for a Drama Series

Mad Men – The Suitcase (AMC)

Mad Men – Blowing Smoke (AMC)

Friday Night Lights – Always (DirecTV) – WINNER

The Killing – Pilot (AMC)

Game of Thrones – Baelor (HBO)

 

Outstanding Writing for a Miniseries, Movie or a Dramatic Special

Mildred Pierce (HBO)

Downton Abbey (PBS) – WINNER

Sherlock: A Study In Pink (PBS)

Too Big To Fail (HBO)

Upstairs Downstairs (PBS)

 

Outstanding Writing for a Variety, Music or Comedy Series

The Colbert Report (Comedy Central)

Late Night with Jimmy Fallon (NBC)

Saturday Night Live (NBC)

Conan (TBS)

The Daily Show with Jon Stewart (Comedy Central) – WINNER

 

Jane Lynch has been locked in as the host of the 63rd Annual Primetime Emmy Awards.

The Glee actress will host the September 18 ceremony from the Nokia Theatre in Los Angeles.

“I am tickled pink to be hosting the Primetime Emmys on Fox,” Lynch said. “I’m looking forward to singing, dancing and sporting my finest tracksuit.” 

The show’s executive producer Mark Burnett admitted that Lynch ws his first choice for the role.

“Jane was my first – and only – choice as the host for this year’s Primetime Emmys, and I am glad she said ‘yes’,” said Burnett. “She has incredible comedic timing, and is a charismatic, talented actress whose energy leaps off the screen and stage. I am thrilled and excited to have her as our host.”

Source: Digital Spy