The nominees and winners at the 2010 Emmy Awards

Check in over the next few hours as we update the list of winners as the Emmys are dished out at the live ceremony currently taking place in Los Angeles.

The nominees and winners for the 2010 Primetime Emmy Awards are as follows.

Outstanding Lead Actor In A Comedy Series

Larry David (Himself) – Curb Your Enthusiasm (HBO)

Tony Shalhoub (Monk) – Monk (USA)

Steve Carell (Michael Scott) – The Office (NBC)

Matthew Morrison (Will Schuester) – Glee (Fox)

Jim Parsons (Sheldon Cooper) – The Big Bang Theory (CBS) – WINNER

Alec Baldwin (Jack Donaghy) – 30 Rock (NBC)

 

Outstanding Lead Actress In A Comedy Series

Amy Poehler (Leslie Knope) – Parks And Recreation (NBC)

Edie Falco (Jackie Peyton) – Nurse Jackie (Showtime) – WINNER

Julia Louis-Dreyfus (Christine Campbell) – The New Adventures Of Old Christine (CBS)

Lea Michele (Rachel Berry) – Glee (Fox)

Toni Collette (Tara Gregson) – United States of Tara (Showtime)

Tina Fey (Liz Lemon) – 30 Rock (NBC)

 

Outstanding Lead Actor In A Drama Series

Jon Hamm (Don Draper) – Mad Men (AMC)

Kyle Chandler (Eric Taylor) – Friday Night Lights (DirecTV)

Hugh Laurie (Dr. Gregory House) – House (Fox)

Michael C. Hall (Dexter Morgan) – Dexter (Showtime)

Bryan Cranston (Walter White) – Breaking Bad (AMC) – WINNER

Matthew Fox (Jack Shephard) – Lost (ABC)

 

Outstanding Lead Actress In A Drama Series

January Jones (Betty Draper) – Mad Men (AMC)

Kyra Sedgwick (Deputy Chief Brenda Johnson) – The Closer (TNT) – WINNER

Mariska Hargitay (Det. Olivia Benson) – Law & Order: Special Victims Unit (NBC)

Glenn Close (Patty Hewes) – Damages (FX)

Julianna Margulies (Alicia Florrick) – The Good Wife (CBS)

Connie Britton (Tami Taylor) – Friday Night Lights (DirecTV)

 

Outstanding Comedy Series

Curb Your Enthusiasm (HBO)

Modern Family (ABC) – WINNER

The Office (NBC)

30 Rock (NBC)

Nurse Jackie (Showtime)

Glee (Fox)

 

Outstanding Drama Series

True Blood (HBO)

Dexter (Showtime)

Mad Men (AMC) – WINNER

The Good Wife (CBS)

Breaking Bad (AMC)

Lost (ABC)

 

Outstanding Lead Actor In A Miniseries Or A Movie

Ian McKellen (Two) – The Prisoner (AMC)

Dennis Quaid (Bill Clinton) – The Special Relationship (HBO)

Jeff Bridges (Jon Katz) – A Dog Year (HBO)

Al Pacino (Dr. Jack Kevorkian) – You Don’t Know Jack (HBO) – WINNER

Michael Sheen (Tony Blair) – The Special Relationship (HBO)

 

Outstanding Lead Actress In A Miniseries Or A Movie

Dame Judi Dench (Miss Matty) – Return To Cranford (PBS)

Hope Davis (Hillary Clinton) – The Special Relationship (HBO)

Claire Danes (Temple Grandin) – Temple Grandin (HBO) – WINNER

Joan Allen (Georgia O’Keeffe) – Georgia O’Keeffe (Lifetime)

Maggie Smith (Mary Gilbert) – Capturing Mary (HBO)

 

Outstanding Made For Television Movie

Endgame (Masterpiece) (PBS)

Moonshot (History)

Temple Grandin (HBO) – WINNER

Georgia O’Keeffe (Lifetime)

The Special Relationship (HBO)

You Don’t Know Jack (HBO)

 

Outstanding Miniseries

The Pacific (HBO) – WINNER

Return To Cranford (Masterpiece) (PBS)

 

Outstanding Reality – Competition Programme

American Idol (Fox)

Dancing With The Stars (ABC)

The Amazing Race (CBS)

Project Runway (Lifetime)

Top Chef (Bravo) – WINNER

 

Outstanding Variety, Music or Comedy Series

The Colbert Report (Comedy Central)

The Daily Show With Jon Stewart (Comedy Central) – WINNER

The Tonight Show With Conan O’Brien (NBC)

Saturday Night Live (NBC)

Real Time With Bill Maher (HBO)

 

Outstanding Animated Programme

The Simpsons – ‘Once Upon A Time In Springfield’ (Fox)

Alien Earths (NGC)

The Ricky Gervais Show – ‘Knob At Night’ (HBO)

Disney Prep & Landing (ABC)

South Park – ‘200/201’ (Comedy Central)

 

Outstanding Guest Actor In A Comedy Series

Mike O’Malley (Burt Hummel) in ‘Wheels’ – Glee (Fox)

Fred Willard (Frank Dunphy) in ‘Travels With Scout’ – Modern Family (ABC)

Eli Wallach (Bernard Zimberg) in ‘Chicken Soup’ – Nurse Jackie (Showtime)

Jon Hamm (Dr. Drew Baird) in ‘Emmanuelle Goes To Dinosaur Land’ – 30 Rock (NBC)

Neil Patrick Harris (Bryan Ryan) in ‘Dream On’ – Glee (Fox) – WINNER

Will Arnett (Devin Banks) in ‘Into The Crevasse’ – 30 Rock (NBC)

 

Outstanding Guest Actress In A Comedy Series

Kristin Chenoweth (April Rhodes) in ‘The Rhodes Not Taken’ – Glee (Fox)

Tina Fey (Host) – Saturday Night Live (NBC)

Jane Lynch (Dr. Linda Freeman) – Two And A Half Men (CBS)

Kathryn Joosten (Karen McCluskey) in ‘The Chase’ – Desperate Housewives (ABC)

Christine Baranski (Beverly Hofstadter) in ‘The Maternal Congruence’ – The Big Bang Theory (CBS)

Betty White (Host) – Saturday Night Live (NBC) – WINNER

Elaine Stritch (Colleen Donaghy) in ‘The Moms’ – 30 Rock (NBC)

 

Outstanding Guest Actor In A Drama Series

Robert Morse (Bertram Cooper) in ‘Shut The Door. Have A Seat’ – Mad Men (AMC)

Alan Cumming (Eli Gold) in ‘Fleas’ – The Good Wife (CBS)

John Lithgow (Arthur Mitchell) in ‘Road Kill’ – Dexter (Showtime) – WINNER

Ted Danson (Arthur Frobisher) in ‘The Next One’s Gonna Go In Your Throat’ – Damages (FX)

Gregory Itzin (President Charles Logan) in ‘1.00pm-2.00pm’ – 24 (Fox)

Dylan Baker (Colin Sweeney) in ‘Bad’ – The Good Wife (CBS)

Beau Bridges (Detective George Andrews) in ‘Make Over’ – The Closer (TNT)

 

Outstanding Guest Actress In A Drama Series

Mary Kay Place (Adaleen Grant) in ‘The Might And The Strong’ – Big Love (HBO)

Lily Tomlin (Marilyn Tobin) in ‘Your Secrets Are Safe’ – Damages (FX)

Sissy Spacek (Marilyn Densham) in ‘End Of Days’ – Big Love (HBO)

Elizabeth Mitchell (Juliet Burke) in ‘The End’ – Lost (ABC)

Ann-Margret (Rita Wills) in ‘Bedtime’ – Law & Order: Special Victims Unit (NBC) – WINNER

Shirley Jones (Lola Zellman) in ‘Does Everybody Have A Drink?’ – The Cleaner (A&E)

 

Outstanding Host For A Reality Or Reality-Competition Programme

Tom Bergeron – Dancing With The Stars (ABC)

Phil Keoghan – The Amazing Race (CBS)

Jeff Probst – Survivor (CBS)

Heidi Klum – Project Runway (Lifetime)

Ryan Seacrest – American Idol (Fox)

 

Outstanding Reality Programme

Antiques Roadshow (PBS)

MythBusters (Discovery Channel)

Undercover Boss (CBS)

Kathy Griffin: My Life On The D-List (Bravo)

Dirty Jobs (Discovery Channel)

Jamie Oliver’s Food Revolution (ABC)

 

Outstanding Supporting Actor In A Comedy Series

Jesse Tyler Ferguson (Mitchell) – Modern Family (ABC)

Chris Colfer (Kurt Hummel) – Glee (Fox)

Jon Cryer (Alan Harper) – Two And A Half Men (CBS)

Ty Burrell (Phil Dunphy) – Modern Family (ABC)

Eric Stonestreet (Cameron Tucker) – Modern Family (ABC) – WINNER

Neil Patrick Harris (Barney Stinson) – How I Met Your Mother (CBS)

 

Outstanding Supporting Actress In A Comedy Series

Jane Lynch (Sue Sylvester) – Glee (Fox) – WINNER

Jane Krakowski (Jenna Maroney) – 30 Rock (NBC)

Kristen Wiig (Various) – Saturday Night Live (NBC)

Sofia Vergara (Gloria Delgado-Pritchett) – Modern Family (ABC)

Julie Bowen (Claire Dunphy) – Modern Family (ABC)

Holland Taylor (Evelyn Harper) – Two And A Half Men (CBS)

 

Outstanding Supporting Actor In A Drama Series

John Slattery (Roger Sterling) – Mad Men (AMC)

Martin Short (Leonard Winstone) – Damages (FX)

Aaron Paul (Jesse Pinkman) – Breaking Bad (AMC) – WINNER

Terry O’Quinn (John Locke) – Lost (AMC)

Andre Braugher (Owen) – Men Of A Certain Age (TNT)

Michael Emerson (Ben Linus) – Lost (ABC)

 

Outstanding Supporting Actress In A Drama Series

Christina Hendricks (Joan Harris) – Mad Men (AMC)

Rose Byrne (Ellen Parsons) – Damages (FX)

Archie Panjabi (Kalinda Sharma) – The Good Wife (CBS) – WINNER

Sharon Gless (Madeline Westen) – Burn Notice (USA)

Elisabeth Moss (Peggy Olson) – Mad Men (AMC)

Christine Baranski (Diane Lockhart) – The Good Wife (CBS)

 

Outstanding Supporting Actor In A MIniseries Or Movie

Michael Gambon (Mr Woodhouse) – Emma (PBS)

Patrick Stewart (Ghost/Claudius) – Hamlet (PBS)

Jonathan Pryce (Mr Buxton) – Return To Cranford (Masterpiece) (PBS)

John Goodman (Neal Nicol) – You Don’t Know Jack (HBO)

David Strathairn (Dr Carlock) – Temple Grandin (HBO) – WINNER

 

Outstanding Supporting Actress In A Miniseries Or Movie

Julia Ormond (Eustacia – Temple’s Mum) – Temple Grandin (HBO) – WINNER

Susan Sarandon (Janet Good) – You Don’t Know Jack (HBO)

Catherine O’Hara (Aunt Ann) – Temple Grandin (HBO)

Kathy Bates (Queen Of Hearts) – Alice (Syfy)

Brenda Vaccaro (Margo Janus) – You Don’t Know Jack (HBO)

 

Outstanding Writing For A Comedy Series

The Office (‘Niagara’) – NBC

30 Rock (‘Anna Howard Shaw Day’) – NBC

Glee (‘Pilot – Director’s Cut’) – Fox

30 Rock (‘Lee Marvin Vs. Derek Jeter’) – NBC

Modern Family (‘Pilot’) – ABC – WINNER

 

Outstanding Writing For A Drama Series

The Good Wife (‘Pilot’) – CBS

Friday Night Lights (‘The Son’) – DirecTV

Mad Men (‘Guy Walks Into An Advertising Agency’) – AMC – WINNER

Lost (‘The End’) – ABC

Mad Men (‘Shut The Door. Have A Seat’) – AMC

 

Outstanding Writing For A Miniseries, Movie Or A Dramatic Special

The Pacific (‘Part Eight’) – HBO

The Special Relationship – HBO

The Pacific (‘Part Ten’) – HBO

You Don’t Know Jack – HBO – WINNER

Temple Grandin – HBO

About the author