23rd Annual Gemini Award Winners

Three consecutive nights of Gemini Industry Galas concluded this evening with the Drama, Variety and Comedy Gala. The Academy of Canadian Cinema & Television announced Gemini Awards in 33 categories tonight, bringing the number of awards given out this week to 86. Tonight’s celebrations featured winners of awards announced earlier in October. The Earle Grey Award was presented to actor David Gardner, for his significant contribution to the profile of Canadian television, and the late David Cole received the Margaret Collier Award for his contribution as a Canadian television writer. The 23rd Annual Gemini Awards will culminate with the Broadcast Gala November 28th at the Metro Toronto Convention Centre, which will be simulcast on E! network and Showcase at 9 p.m. ET/PT.

The winners of the 2008 Gemini Drama, Variety and Comedy Awards are:

Best Achievement in Casting
Carmen Kotyk – The Englishman’s Boy

Best Achievement in Make-Up
Shauna Llewellyn, Ryan Reed – ‘da Kink In My Hair – Di Heart of Di Matter

Best Costume Design
Beverley Wowchuk – The Englishman’s Boy

Best Direction in a Comedy Program or Series
T W Peacocke – Rent-A-Goalie – Everybody’s A Fag

Best Direction in a Dramatic Program or Mini-Series
John N. Smith – The Englishman’s Boy

Best Direction in a Performing Arts Program or Series
Dennis Beauchamp – Blood on the Moon

Best Direction in a Variety Program or Series
John Keffer – MuchMusic Video Awards 2007

Best Individual Performance in a Comedy Program or Series
Jo Koy – Just For Laughs Gala Series – Show #4

Best Music, Variety Program or Series
The 2008 Juno Awards
(Insight Production Co. Ltd., CARAS)
John Brunton, Melanie Berry, Barbara Bowlby, Stephen Stohn, Louise Wood

Best Original Music Score for a Program or Series
Robert Carli – Murdoch Mysteries – Bad Medicine

Best Original Music Score for a Dramatic Program, Mini-Series or TV Movie
Robert Carli – Victor: The Victor Davis Story

Best Performance by an Actor in a Featured Supporting Role in a Dramatic Program or Mini-Series
Peter MacNeill – Victor: The Victor Davis Story

Best Performance by an Actor in a Featured Supporting Role in a Dramatic Series
Jonas Chernick – The Border – Civil Disobedience/Grave Concern

Best Performance by an Actor in a Guest Role, Dramatic Series
Gavin Crawford – Murdoch Mysteries – Belly Speaker

Best Performance by an Actress in a Featured Supporting Role in a Dramatic Program or Mini-Series
Katharine Isabelle – The Englishman’s Boy

Best Performance by an Actress in a Featured Supporting Role in a Dramatic Series
Maria Doyle Kennedy – The Tudors – Episode 105/Episode 108

Best Performance by an Actress in a Guest Role, Dramatic Series
Pascale Hutton – Intelligence – The Heat is On

Best Performance in a Performing Arts Program or Series
Margo Timmins, Ryan Adams, Alan Anton, Jeff Bird, Vic Chesnutt, Natalie Merchant, Peter Timmins, Michael Timmins – Cowboy Junkies: Trinity Revisited

Best Performance or Host in a Variety Program or Series
Russell Peters – The 2008 Juno Awards

Best Photography in a Comedy, Variety or Performing Arts Program or Series
Michael Tien – Blood on the Moon

Best Photography in a Dramatic Program or Series
Ousama Rawi – The Tudors – Episode 106

Best Picture Editing in a Comedy, Variety or Performing Arts Program or Series
Vanda Schmockel – Corner Gas – Contagious Fortune

Best Picture Editing in a Dramatic Program or Series
Christopher Donaldson – The Border – Grave Concern

Best Production Design or Art Direction in a Fiction Program or Series
Tom Conroy, Eliza Solesbury – The Tudors – Episode 106

Best Sound in a Comedy, Variety, or Performing Arts Program or Series
François Lamoureux, Brian Mercier, Denis Normandeau – Cowboy Junkies: Trinity Revisited

Best Sound in a Dramatic Program
Nelson Ferreira, Steve Baine, Stephen Barden, Alex Bullick, Eric Fitz, Andrew Tay – Across the River to Motor City

Best Sound in a Dramatic Series
Jill Purdy, Mario Auclair, Lee De Lang, Keith Elliott, Andrea Higgins, Brad Thornton – Durham County – What Lies Beneath

Best TV Movie
Mayerthorpe
(Seven24 Films / Slanted Wheel Entertainment)
Jordy Randall, Tom Cox, Jon Slan

Best Visual Effects
Bob Munroe, Terry Bradley, Lisa Carr-Harris, Bret Culp, Bill Halliday, Warren Leathem, Bo Mosley – The Tudors – Episode 110

Best Writing in a Dramatic Program or Mini-Series
Andrew Wreggitt – Mayerthorpe

Best Writing in a Dramatic Series
Laurie Finstad Knizhnik – Durham County – What Lies Beneath

Earle Grey Award
David Gardner

Margaret Collier Award
David Cole

About the author